LiveZilla Live Chat Software
BİZ SİZİ ARAYALIM

444 35 46 (444 EKİN)

Nasıl Ulaşırsınız?

PLAKALI EŞANJÖR

Kullanım Alanları

Denizcilik

Ekin Endüstriyel, plakalı ısı eşanjörleri satışı ile ısıtma - soğutma sektörüne giriş yapmıştır. Yurtdışından ithalatını yapmış olduğu eşanjörler ile adını duyuran Ekin Endüstriyel sektörde hızla ilerleme kaydetmiştir.

Gemilerde Soğutma Sistemleri:
Motor soğutma sistemleri ikiye ayrılır. Doğrudan (direkt) ve dolaylı, iki devreli (indirekt) soğutma. Doğrudan soğutma sorunsuz olup, baştan deniz motoru olarak tasarlanmış motorlara uygundur. Silindir blokları ve içinde su dolaşan diğer donanımları deniz suyuna dayanıklı alaşımlar ve tutyalar ile korunur. Tüm dıştan takma deniz motorları ve küçük güçlü içten takma motorların çoğu bu şekilde yapılmışlardır.

Motordan tahrik alan bir deniz suyu pompası suyu emerek motor içinde dolaştırır ve soğutmayı sağlar. Bu pompa motorun en çok zorlanacağı durumda bile yeterli soğutma sağlanması düşüncesiyle ölçülendirildiğinden normal kullanımda motor aslında gerekli olan ideal çalışma sıcaklığına ulaşmaz ve soğuk çalışır. Bu nedenle bir by-pass hattı ve termostat ile motora gönderilen suyun debisini ayarlayan ve motorun yeteri kadar ısınmasını sağlayan tertibatlar geliştirilmiştir.

İki devreli soğutma sistemlerinde motor içinde (aynen kara taşıtları veya stasyoner endüstri motorlarında olduğu gibi) tatlı su dolaşır. Böylelikle motorun iç aksamı deniz suyunun etkisinden korunur. Motordan hareket alan deniz suyu pompası (aynı zamanda egzost sistemi ve kovan yataklarını da suyla besleyebilir) bir MIT Plakalı Eşanjör'üne deniz suyu gönderir. Motordan gelen ısınmış tatlı su MIT Plakalı Eşanjör'ün içindeki plakalarda dolaşırken deniz suyu marifetiyle soğutularak motora geri döner.

Merkezi Soğutma Sistemi:
Merkezi soğutma sistemlerinde deniz suyu kullanılarak sekonder taraftaki tatlı su sirkülasyon hattı soğutulur. Soğutulmuş olan bu tatlı su sirkülasyon hattındaki soğuk su, motor suyu soğutması, ceket suyu soğutması gibi soğutma ihtiyacı olan sistemlerdeki Eşanjörler için soğutucu akışkan görevi görmektedir. Sekonder devrede tatlı su kullanılması makine hatlarında bulunan devre elemanlarındaki korozyonu ve yıpranmayı azalttığı gibi yedekleme ve bakım maliyetlerini de minimum seviyeye indirir. MIT Plakalı Eşanjörleri ile sisteminiz daha güvenli ve daha uzun ömürlü olur.

Bütün kapasiteler için en uygun çözümleri sunan MIT Plakalı Eşanjörleri ile ilk yatırım maliyetleriniz minimum seviyelerde tutulmaktadır. Farklı plaka açıları ve çeşitleri ile bütün sistemlere tam uyumlu çalışabilen eşanjörlerimizde Paslanmaz Çelik, Titanyum gibi plakalar standart olarak sunulmakla birlikte ihtiyacınıza uygun farklı plaka malzemeleri de kullanılabilmektedir. Denizcilik sektöründe standart gövdeler kullanılabileceği gibi ağırlığın önemli olduğu durumlarda sektöre özel dizayn edilmiş komple Alüminyum ve Alüminyum alaşımlı hafif gövdeler de kullanılabilmektedir.

Denizcilik sektörünün en önemli sorunu deniz suyunun aşırı korozif etkisidir. MIT Plakalı Eşanjörleri Komple Titanyum ve Titanyum alaşımlı 316 plakaları İle bu problemin çözümünde her zaman yanınızdadır. MIT Plakalı Eşanjörleri, bir gemide ihtiyaç duyulabilecek her prosese uygun plaka, conta ve gövde çeşitleriyle sektörün tek çözüm noktasıdır.

Gemide Bulunan Diğer Soğutma uygulamaları:
Ana Motor Soğutma, Yağlama Yağı Soğutulması, Camshaft Soğutulması, Fuel Oil Isıtılması, Su Distilasyon Soğutucu


Ekin Endüstriyel Isıtma ve Soğutma Sanayi Ltd.Şti. © Copyright 2014 .
DES Sanayi Sitesi 107. Sokak B14 Blok No:2 Ümraniye İstanbul  TELEFON : +0850 811 04 18